• JUNIÁLES - MŠ Jablonové

     • V piatok 23. júna 2023 sa na futbalovom ihrisku v Jablonovom uskutočnil  JUNIÁLES pre deti, rodičov a ich rodinných príslušníkov. Okrem rôznych súťaží a detskej discotéky boli pre zúčastnených pripravené ďalšie prekvapenia: 

      - vystúpenie hasičov z Kolárovíc s penovou show

      - bohatá tombola pre deti i dospelých

      - výborný guláš a pivko, možnosť opekať prinesené špekáčiky na ohnisku

      - maľovanie na tvár

      - skákacie hrady a maskot Alex.

      Ďakujeme Vyboru Združenia rodičov pri MŠ Jablonové za výborne zorganizovanú akciu, Marcelovi Balážovi za hudobný doprovod a sprievodné slovo, kuchárom Jankovi a Ľubovi a pani kuchárkam zo ŠJ za výborný guláš, mamičkám za výborné koláčiky, pani učiteľkám MŠ za pripravené detské súťaže, p. Englartovi za vybavenie skákacích hradov, všetkým rodičom a p. starostovi za ceny do tomboly a všetkým zúčastneným za dobrú náladu a podporu MŠ v Jablonovom!

       

     • Turistická vychádzka spojená s koncoročným výletom našich škôlkarov

     • Výlet MŠ Súľov na družstvo v Súľove

      22.6.2023 sme navštívili družstvo v Súľove ako koncoročný výlet našich škôlkarov. Turisticku precádzku deti zvládli na výbornú. Na družstve sa oboznámili s jeho chodom, so zvieratkami, zistili zaujímavosti o ich starostlivosti, ochutnali syr z vlatnej výroby družstva. Na záver výletu si deti pochutili na miestnej zmrzline. 

    • CPP Bytča
     • CPP Bytča

     • Vedeli ste, že naše CPP BYTČA spolupracuje s rôznymi organizáciami?

      Včera prijal naše pozvanie kpt. Mgr. Marián Frývald z OR PZ v ŽILINE, kde si pre žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ Súľov, pripravil besedu o trestnoprávnej zodpovednosti, šikane, kyberšikane či nástrahách v online priestore.

      Ďakujeme za jeho skúsenosti či už z aktívnej služby ako aj mnoho dôležitých informáciach súvisiacich s delikvenciou.

      Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s tak dôležitou zložkou ako sú práve preventisti Polícia SR - Žilinský kraj

      PhDr. Lenka Koniarová

     • Herbár

     • Herba - z latinčiny bylina.

       

      Aj keď pôvodne boli herbáre ponímané ako knihy liečivých rastlín, dnes sú chápané ako knihy sušených rastlín.

      Výrobu takýchto kníh si vyskúšali najmladší žiaci z prvého aj druhého stupňa.

      A verte, že sa vašim deťom herbáre počas štúdia určite zídu a nezapadnú prachom.

      Herbáre 1. ročníka

      Herbáre 5. ročníka

     • Deň otcov

     • Ocko, možno o tom nevieš,

      si môj veľký hrdina.

      Aj keď občas prísne pozrieš,

      vždy na teba spolieham.

       

      V živote sa nestratím,

      lebo teba, ocko, mám.

      A hoci občas pochybímviem,

      že nikdy nie som sám.

      Mnohí z nás ani netušia, že aj otcovia majú svoj sviatok, teda Deň otcov. Tento sa oslavuje vždy tretiu nedeľu v mesiaci jún, čiže tento rok pripadá Deň otcov na nedeľu 18. júna.

     • MAKS

     • Každá súťaž má tých , čo stoja na stupni víťazov, ale aj tých, čo síce zabojujú, ale neumiestnia sa medzi prvými.

      Gratulujeme našim siedmakom, ktorí celý rok riešili maksovske úlohy. Za splnenie podmienok súťaže získali diplom a pero.

     • Posledné zasadnutie parlamentu školy

     • Väčšinu  celoškolských podujatí, ktoré sme organizovali v priebehu tohto pomaly sa končiaceho školského roka, naplánoval náš školský parlament. Desať žiakov a dvaja pedagógovia sa pravidelne spoločne stretávali, hodnotili, plánovali, diskutovali, vymýšľali.

      Zasadnutie, ktoré sa konalo 14.6.2023 a bolo ôsme v poradí, bolo tohtoročné posledné. Spoločne sme zhodnotili našu celoročnú činnosť.  Zástupcovia z každej triedy predniesli podnetné návrhy, ktoré vložíme do plánu našej činnosti v školskom roku 2023/2024.

      Aj touto cestou sa chceme členom školského parlamentu poďakovať za ich celoročnú zodpovednú a tvorivú prácu.  Tešíme sa na ďalšie spoločne zorganizované podujatia po letných prázdninách.

     • Druhohory očami ôsmakov

     • Trias, jura, krieda, či Alpínske vrásnenie. Názvy, ktoré sa spájajú s druhohorami. Našim ôsmakom sa však s druhohorami spája aj niečo iné.

      Uhádnete?

     • Tretiaci a kaligrafia

     •  Naši tretiaci  navštívili zaujímavú interaktívnu výstavu s názvom Kaligrafia = krasopis, ktorá sa nachádza v Sobášnom paláci v Bytči.

      Dozvedeli  sa o písme, jeho podobách, vývoji a spôsoboch používania. V interaktívnom ateliéri  sa oboznámili s abecedou, ale aj azbukou, švabachom  či Braillovým písmom a egyptskými hieroglyfmi. Zaujímavým bol písmenkový tunel. Tu deti čakalo svetelné prekvapenie. Z tieňohry mohli prečítať známe verše. V „krajine pisárov“ navštívili stredoveký kláštor, púštny stan arabského šejka i pagodu čínskeho pisára.

      Záver patril tvorivým dielňam, ktoré vždy odhalia šikovnosť a talent každého účastníka. Práca so štetcom mnohých trochu aj potrápila, no určite neodradila.

      Zaujímavo prežité dopoludnie spojené s prehliadkou nášho okresného mesta deťom ukázalo, že učiť sa  a získavať nové vedomosti a zručnosti nemusia iba v školských laviciach.

     • S chuťou do práce

     • Každý z nás sa cíti príjemne v prostredí, ktoré je upravené a čisté, lahodí oku. Aj deti už od malička učíme, že práca je prirodzenou súčasťou nášho života. A ak je to práca manuálna, spojená s pobytom a pohybom na čerstvom vzduchu, deti ju ani nevnímajú ako niečo, čo by robiť nechceli. Ako niečo nepríjemné a nudné.

       

      V týchto dňoch sme si aj my opäť trochu zútulnili školskú záhradu. Aj ona je predsa našou vizitkou.

      Stačilo tak málo – hrable, nožnice, fúriky, pekné počasie a šikovné ruky veľkých aj malých. Ruky všetkých, ktorí sa zapojili.

      Spolu sme pracovali, smiali sa a spievali si.

      Hudobný sprievod Davidovej harmoniky nám dodával chuť pracovať a určite zlepšil náladu nielen nám, ale aj všetkým okoloidúcim.

     • Divadlo - "Stará dievka a čert!

     • 8. júna 2023 k nám zavítalo Divadlo na Predmestí zo Spišskej Novej Vsi. Spev, zábavné situácie, humor, interakcia medzi hercami a žiakmi, vysmiate tváre detí svedčili o tom, že aj dvaja ľudia predviedli na javisku divadelné umenie. Rozprávka s názvom "Stará dievka a čert" od Pavla Dobšinského nám rozpovedala príbeh o starej dievke, ktorá sa chcela vydať. Vybrala sa do sveta. Jej kroky ju zaviedli k chalúpke, v ktorej žil čert. Ženskou šikovnosťou sa jej podarilo čerta poľudštiť, a tak sa mohla vydať už nie za čerta, ale za švárneho mládenca.  

     • Postava ožíva

     • Kedy a kde? Na hodinách literatúry v 7. ročníku. Počas celého školského roka sme sa zoznamovali s postavami, ktoré vystupovali v dobrodružných príbehoch, detektívkach, fantasy, knihách pre deti a mládež, westernoch či v robinsonáde.  

      Žiaci mali svojím spolužiakom predstaviť vybraného hrdinu z prečítanej knihy, pouvažovať o knihe, vypracovať referát a svoju prácu priblížiť spolužiakom tak, aby ich čo najviac zaujali.

      Mohli sme si vypočuť múdre myšlienky i premyslené odporúčania na voľbu vybranej knihy na prečítanie. Zaujímavé bolo počúvať hodnotenia a charakteristiky  zvolených  literárnych hrdinov, dôvody výberu jednotlivých hrdinov z prečítaných kníh. Mnohí zo siedmakov sa v nich dokonca spoznali. Zistili, že postava z knihy či filmu im svojím konaním môže často pomôcť vyriešiť ich problém či trápenie, môže ukázať cestu zo zložitej životnej situácie, môže sa stať vzorom.

      V príjemnej atmosfére sme sa navzájom počúvali, pýtali i hodnotili. Všetci sme sa však zhodli v tom, že knihy majú v našom živote dôležité a nezastupiteľné miesto. Čas strávený v ich spoločnosti nás vždy dokáže obohatiť a rozšíriť obzor poznania a myslenia.

     • Tvorivé dielne v Skanzene ľudovej architektúry v Martine

     • ...ako sme si rozprávali o ľudových zvykoch a tradíciách jarného obdobia.

      Hviezdičky a Slniečka sa zúčastnili tvorivých dielní v Skanzene ľudovej architektúry v Martine. Oboznámili sa so zvykmi a tradíciami jarného obdobia, so stavením májov. Vyskúšali si tradičný ľudový odev. Pre mamičky vyrobili pekné darčeky. Oboznámili sa s pôvodnou ľudovou architektúrou. Zaujali ich rôzne stroje a nástroje, ktoré ľudia v minulosti využívali pri svojej práci. 

     • MDD v MŠ Jablonové

     • Medzinárodný deň detí v MŠ v Jablonovom sme organizovali na námet rozprávky: "Ako škôlkari Kubkovi a Maťkovi na salaši pomáhali". Deti si spoločne s pani učiteľkami vyrobili krásne tričká. Pri súťažiach a hrách pastieri demikát varili, halušky jedli, zemiaky do košov triafali, vajíčka na lyžici nosili, prekážky prekonávali, Dunčovia ovečky zavracali,... a všetci sa úžasne zabávali!!!

     • MDD v škole

     • Dňa 1. júna zorganizovala naša škola pre žiakov skvelý Deň detí.

      Najskôr sme si všetci zatancovali spoločný tanec.

      Potom sa žiaci zúčastnili športových a vedomostných súťaží, kde ich potrápili deviataci. Fúrik, švihadlo, skákanie vo vreci, ale aj jazykolamy, hlavolamy a hlavne matematika niektorých žiakov trocha zaskočili. Každý to však úspešne zvládol a všetci dostali za námahu sladkú odmenu.

      ​​Na záver prišli hasiči – DHZ Kolárovice a pripravili pre žiakov penovú show. Bublinky boli pre deti jedinečným zážitkom. Najmä malí žiaci sa dosýta  vyšantili a vybláznili, no ani tí starší  neodolali mäkkej pene.

       

      Návštevu hasičov nám sprostrtedkovala  predsedníčka rady školy Mgr. Ivana Mičuchová, za čo jej touto cestou chceme povedať veľké „ďakujeme". 

      Okrem peny hasiči deťom poskytli aj studenú sprchu z hasičských hadíc, ktorá bola v teplom júnovom dni veľmi vítaným osviežením.

      Veríme, že tento deň bol pre deti nezabudnuteľný a všetci si ho užili.

       

       

     • Thurzova kreatívna Bytča

     • Okresný úrad Bytča a Štátny archív v Žiline so sídlom v Bytči vyhlásil

      výtvarnú a literárnu súťaž mladých tvorcov - „Thurzova kreatívna Bytča" ,

      do ktorej sa zapojili svojimi prácami aj žiaci našej školy.

      Práce žiakov 8. ročníka.

      Práce žiakov 4. ročníka.

      Práca žiačky 7. ročníka

     • MDD v MŠ Súľov-Hradná

     • MDD v MŠ Súľov-Hradná

      Dnes sme v našej Materskej škole v Súľove oslávili s deťmi medzinárodný deň detí. V spolupráci s DHZ Hradná sa nám poradilo pripraviť pre deti zaujímavý program. Dobrovolný hasič p. Smatana si pripravil zaujimavú besedu o práci dobrovoľných hasičov, deti si mohli vyskúšať striekať z hadice, vakov, vyskúsať si prilbu, odniesť sa v záchranárskom vaku. Sladkých odmien nebolo málo, ale najväšiu radosť mali deti z bublinkovej peny, v ktorej sa poriadne vyšantili. 

     • Sláva nášmu výletu, nezmokli sme, už sme tu .....

     • Aj toto sme si mohli zaspievať, keď sme sa posledný tohtoročný májový deň vrátili podvečer domov z vydareného koncoročného výletu. Naším cieľom bola čarokrásna Orava, kraj rozprávkovej  prírody, dávnych povestí a plný tradícií našich múdrych predkov.

      Po takmer dvojhodinovej ceste autobusom žiakov 5., 6. a 7. ročníka privítalo Múzeum oravskej dediny v Zuberci – Brestovej,  ktorého expozície sú súčasťou Oravského múzea v Dolnom Kubíne. V skanzene sa tento deň konalo tradičné podujatie „Zahrajme sa ako kedysi“. Žiaci hravou a pútavou formou získavali nové poznatky, súťažili,  tvorili a zároveň sa hrali tak, ako to robili ľudia kedysi. Tradičné remeslá im predstavili hrnčiari, drotári, rezbári, tkáči, keramikári a iní zruční remeselníci.  Deti prežili atmosféru starodávnej školy, dozvedeli sa veľa zaujímavého o spôsobe bývania na dedine v minulosti. Pochopili, že práca bola v minulosti základnou podmienkou prežitia celej rodiny a dediny. A deti boli jej plnohodnotnou súčasťou.

      Po viac ako troch hodinách strávených v skanzene sme navštívili majestátny Oravský hrad. Výklad sprievodkyne plný nových informácií a vystavené expozície obohatili naše doterajšie vedomosti z histórie, geografie, biológie, literatúry a národopisu.

      Bonusom celého výletu bolo ukážkové jarné počasie. Všetci sme v dobrej nálade prežili deň plný slnka, smiechu, pesničiek. Spomienky a drobné suveníry nám ho budú ešte dlho pripomínať.

      Tak určite niekedy nabudúce, krásna Orava.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou Súľov - Hradná 64
   • ZŠ(riaditeľ) - 0911 / 360 024 ZŠ (zástupkyňa) - 0911 / 588 002 ZŠ (zborovňa) + ŠKD - 0911 / 594 003 MŠ Súľov-Hradná - 0911 / 596 003 MŠ Jablonové - 0903 / 796 025 ŠJ vedúca - 0903 / 795 025 ŠJ Súľov-Hradná - 0911 / 626 003 ŠJ Jablonové - 0911 / 598 003
   • Súľov - Hradná 64, 013 52 013 52 Súľov - Hradná Slovakia
   • 0911 / 360 024
   • RNDr. Ján Mekiňa (riaditel@zssulov.sk), mobil: 0911 / 360 024
   • Mgr. Anna Búšfyová (zssulov@zssulov.sk), mobil: 0911 / 588 002
  • Prihlásenie